18 Haziran 2020 Perşembe

Anadolu, Doğu Ekspresi ve Tur Rehberleri.

   Güzel bir günden daha hepinize merhabalar sayın okuyucular. Bu gün sizlere uzun bir süredir gündemde olan ve herkesin merak ettiği konulardan birisi olan doğu ekspresinden bahsedeceğim. Hepinizin de bildiği üzere ülkemiz 7 bölgeden oluşmaktadır ve her bir bölgemiz aslında kendi içinde bir ülkedir desek pekte yanlış olmaz sanırsam. Ayrıca Çıldır gölü konulu diğer makalelerimizi de okumanızı tavsiye ederim.

   Gerek tarih öncesi gerekse tarihi dönemlerden beri birçok ırka ve medeniyete ev sahipliği yapmış olan değerli Anadolu’muz zamanla bu halkların kültürel etkileşiminin bir sonucu olarak çok kültürlü bir yapıya bürünmüştür. Bu yüzden Anadolu’nun yerinde birçok medeniyete ait olan birçok güzide eserimiz mevcuttur. Açıkçası niyet odur ki hiçbir vatandaşımız güzel ülkemizi gezemeden bu dünyaya veda etmesin isteriz. Gelelim asıl konumuza.

   Doğu ekspresi olarak tanımladığımız şey bir tren seferidir. Ülkemizin özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’ni tanıtmaya kendine ilke edinmiş olan bu tren seferleri Ankara-Kars arası seferlerden oluşmaktadır. Bu seferlerin günlük olarak düzenlenenleri olduğu gibi, genellikle turistlerin katıldığı turistlik doğu ekspresi seferleri de vardır. Bu seferlerin biletlerinin satış tarihi sadece belirli aralıklarda açılmaktadır.

   Tren geçtiği güzergâhlar ve doğal güzellikler sebebiyle özellikle fotoğrafçılar tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. Genellikle en yoğun aylar yaz ayları olup bu aylarda seyahatler duruma göre pulman vagonlarla yapılmaktadır. Yazın olduğu gibi kışın da doğu ekspresi seferleri devam etmektedir. Farklı melek gruplarından insanlar kış seferlerini tercih etmektedir. Eğer yazın yoğunluğunda veya sıcağında yolculuk yapmak istiyorsanız havalar soğuduktan sonra yani kışın seyahat edebilirsiniz. Burası tamamen size kalmış. Her bir sefer genellikle 24 saat sürmektedir. Turistlik seferler 32 saate kadar çıkabilmektedir.

   Trende yer alan yemek-içecek hizmeti sunan vagonlar sayesinde ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Yolculuk boyunca sırasıyla Ankara, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars illerinden şehirlerinden sırasıyla geçecek bu güzel şehirlerimizi yakından görme fırsatı edineceksiniz.

 Açıkçası eğer siz de bu seferlere katılmayı düşünüyorsanız yanınızda bir rehber bulundurmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu bahsettiğimiz şehirler her ne kadar büyük şehirlerimiz de olsa yolunuzu bulmakta zorlanabilirsiniz. Bir rehber hem yolunuzu bulmanıza yardımcı olacaktır. Hem de gezip görmekte olduğunuz yerler hakkında size bilgi verecektir.

   Rehber olarak Bilal Çağatay Erentürk’ü tavsiye ederim. Kendisi tecrübeli bir rehberdir ve açıklayıcı anlatımıyla sizi alıp başka dünyalara götürecektir. Kendisine bu telefon numarasından ulaşabilirsiniz. 0533 517 98 59 Ayrıca Kars gezisi başlığı altında da Bilal Çağatay Erentürk’le karşılaşabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme