21 Haziran 2020 Pazar

Kars'ın Kültürel Yapısı ve Şehirde Gezilmesi Gereken Önemli Yerler.

   Ülkemizin 7 bölgesi de ayrı bir dünya gibi adeta. Sizi bilmem ama bence her bir şehrimiz kendine has güzellikleri ve kültürel yapısıyla büyülüdür. Açıkçası ben her bir vatandaşımızın ölmeden önce ülkemizi gezebilmesini en içten duygularımla diliyorum. Bu makalemde size Kars’ın kültürel yapısından ve bana göre Kars’a gittiğiniz takdirde kesinlikle gezmeniz gereken yerlerden bahsedeceğim. Ayrıca Doğu Anadolu rehberi olan makalemizi de okumanızı tavsiye ederim.

   Kars için ilk olarak söylemek istediğim şey ülkemizdeki güneşin ilk olarak doğduğu yer olmasıdır. Bütün ülkemizde güneş ilk olarak burada doğar. İşin en ilginç yanı Kars aynı zamanda ülkemizin ilk kar yağışı alan bölgesidir. İlklerin memleketi de desek olabilir ha?

   Kars aynı zamanda ülkemizde bulunan son doğal kayak merkezlerinden birisi olan Sarıkamış Kayak Merkezi’ni de barındırmasıyla kayakçıların da ilgisini çekmektedir. Kars tarihi açıdan baktığımızda tarih öncesi zamanlara kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Elimizdeki verilere göre Kars tarih boyunca uzun bir zaman sınır kasabası olmuştur. Bu yüzden olası bir savaş durumunda en çok etkilenen yerlerden birisidir.

   Özellikle 93 Harbi yani 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nın bir sonucu olarak Rus 40 yıl kadar bir süre için egemenliğine giren Kars’ta Rus kültür ve mimarisinin etkisini çok yoğun bir şekilde hissedeceksiniz. Özellikle önemli devlet daireleri hala Rus mimarisiyle inşa edilmiş olan binalarda faaliyetlerini yürütmektedirler. Örneğin Kars Valiliği gibi.

   Kars’ta tarih boyunca her etnik kökenden ve dinden topluluk hükümranlık sürmüştür. Bunun bir sonucu olarak da Kars günümüzde kültürel açıdan oldukça zengin bir yerdir.

  Kars sanata ve edebiyatı oldukça önem veren bir ilimizdir ki, şehirdeki Kafkas Üniversitesi Devlet Konservatuarı da bunun kanıtı niteliğindedir. Kars öğrenci sayısıyla oldukça dikkat çekiyor. Elimizdeki resmi rakamlara göre şu anda 50,644 öğrenciyle Kars bir eğitim kentidir adeta.

   Yani sonuç olarak her nereden bakarsak bakalım Kars tüm ihtişamıyla Doğu Anadolu’nun kültür merkezidir adeta. Eğer siz de Kars’a gitmeyi düşünüyorsanız, şahsi tavsiyem bir rehber öncülüğünde gitmeniz ki, bunun sebebi Kars’ın oldukça karışık bir yer olmasından sebeptir. Rehber olaraksa Sayın Bilal Çağatay Erentürk’ü tavsiye ederim. Kendisine bu telefon numarasından ulaşabilirsiniz. 0533 517 98 59 Ayrıca Sayın Bilal Çağatay Erentürk’e Erzurum gezisi başlığı altında da rastlayabilirsiniz.

   Ayrıca son olarak bahsetmeyi gerekli gördüğüm bir şey de Rus Ortodokslarından kopan bir topluluk olan Ruhani Hristiyanlardır. Eğer Kars’a giderseniz mutlaka bu topluluğu insanlara sorun. Ben işin büyüsünü bozmamak için burada daha fazla bahsetmeyeceğim. Bu da sürpriz olsun.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme